KIBRIS’TA NEDEN YATIRIM YAPILMALI?

Akdeniz’in üçüncü büyük adası Kıbrıs, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) artan otel, turizm ve gayrimenkul yatırımları ve açılan üniversiteler sayesinde Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenlerin de sayısı artıyor.

Otellere yatırım yapılmasıyla daha da büyüyen turizm sektörü, bu sektördeki istihdamı da arttırarak gayrimenkule olan talebi ve böylece Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sektörünü de olumlu yönde etkiledi.

Kuzey Kıbrıs’ta turizm sektörünün yanı sıra eğitim sektörü de hızla büyümekte. Kaliteli eğitim veren üniversiteleri dolayısı ile yıl içinde, 100-150,000’e yakın öğrenci KKTC’de ikamet etmektedir. Yeni üniversitelerin kurulmasıyla önümüzdeki yıllarda öğrenci sayısının %80 oranında artış göstereceği öngörülmektedir. Bu durum Kira döngüsünün oldukça  yüksek olmasının başta gelen sebebi olmaktadır. Adaya gelen öğrenciler ilk dönem genelde yurtta kalıyor sonra bir kaç arkadaş ortak daire kiralamayı tercih ediyor.

Yeni açılacak olan oteller ve üniversiteler nedeniyle istihdam artacak ve dolaylı olarak kiralık dairelere olan talebin daha da artmasına yol açacak ve gayrimenkul piyasasını olumlu etkileyecek.

Kuzey Kıbrıs iklim şartları, muhteşem doğası ve eğlence turizmi adanın her geçen gün canlı ve daha hareketli kalmasını sağlıyor. 

Kıbrıs halkının misafirperver tutumu,  sosyoekonomik yapısının  yüksek olması adada huzuru sağlayan önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Güzel iklimi, güvenli olması, suç oranlarının düşüklüğü, gayrimenkul yatırım yapak isteyenler için cazip bir seçenek olarak Kuzey Kıbrıs’ı ön plana çıkartıyor.

Adada gayrimenkul fiyatları İngiliz Sterlini üstünden oluştuğu için yatırımcılar kur riskinden korunuyor. Satın alınan konutların ve dairelerin amortisman süresi 8-13 yıl aralığında gerçekleşiyor. Başka ülkelerin amortisman süreleri ile karşılaştırıldığında Kuzey Kıbrıs’ta ev satın alıp kiraya vermenin cazibesi daha iyi anlaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir