Ev alırken dikkat edilmesi gereken kriterler

En özel anılarımızı biriktirdiğimiz mekanların başında gelen evimizi satın alırken, huzurlu ve keyifli zamanlar geçirmemiz için kararımızın yeteri kadar içimize sinmesi gerekir.

Bu sonuca varabilmek için de belli kriterler ararız. Peki zahmetli bir süreç olan ev satın almada belirlediğimiz kriterler nedir?

İşinde Uzman Güvenilir Firma

Satın alacağınız konutu yapan ve satışa sunan firmaların işinde uzman ve güvenilir olmasına dikkat edin.

Firmanın referansları, yetki belgeleri ve projelerini kullanan insanların geri bildirimleri çok önemlidir.

Konut almadan önce firmadan size güven sağlayacak her türlü bilgiyi ve belgeyi sağlamasını isteyin, çünkü bu sizin en doğal hakkınızdır.

Semt ve Çevre

İçinde yaşarken güvenli ve huzurlu olabileceğiniz bir semt, yaşam kalitenizi artıracaktır. Çevre esnaf ve komşuların size benzer ailelerden oluşması insan ilişkileri açısından da önemli.

Örneğin, eğer çocuklu bir aile iseniz yakınınızda çocuğunuzu gönderebileceğiniz kriterlerinize uygun bir okul olup olmadığını da tespit etmekte fayda var.

Sosyal imkanlar

Hafta sonu spor yapabileceğiniz, çocuğunuzla güvenli bir şekilde yeşil alanlarda vakit geçirebileceğiniz, bisiklet sürme, yürüyüş gibi aktivite imkanları tanıyan sosyal alanlar günlük hayatınız için önemlidir.

Herkes evinin merkezi yerlere yakın olmasını ama aynı zamanda gürültüden de uzak olmasını ister.

Yoğun ve yorucu bir günün sonunda sakin bir ev yaşamı tabi ki de hakkınız.

Manzaralı bir ev paha biçilmez bir huzur verir.

Eğer çok özgün bir manzaraya sahip değilseniz bile evinizin güneş görmesi, önünün yeterli açıklığa sahip olması, mümkünse ara kat olması evin konumu için dikkate alınması gereken özellikler.

Dairenin Yapısı

Bütçenize uygun olarak satın alacağınız evin yapısını incelemelisiniz.

Daire yapısı denince; ısı yalıtımı, teknolojik alt yapı bağlantılarının hazır olması, ısınma probleminin olmaması,

Oda sayısının ailenizdeki birey sayısıyla doğru orantılı olması ve büyüklüğü gibi konfor unsurlarını kriter olarak sıralayabiliriz.